Wtorek, 2024/Kwiecień/23, 11:36 AMGłówna | Rejestracja | Wejdź

Menu witryny

Formularz logowania

Kategorie sekcji

Wyszukiwanie

Nasza sonda

Oceń moją witrynę
Suma odpowiedzi: 4

Mini-czat

Statystyki


Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0
Artykuły
Główna » Artykuły » Moje artykuły

WoW!!

RODZAJ Dionaea

Muchołówka

Kategoria CITES: 1 gatunek w załączniku II

   

Monotypowy rodzaj obejmujący tylko jeden gatunek rośliny mięsożernej z rodziny rosiczkowatych (Droseraceae) występującej na południowym-wschodzie USA.

   

   

Dionaea muscipula

Muchołówka amerykańska

Kategoria CITES: załącznik II

   

Opis:

Jest to bardzo charakterystyczna, niska roślina mięsożerna, wytwarzająca rozetkę liści, z których każdy tworzy zieloną lub czerwonobrązową, dwuklapową pułapkę umieszczoną na nieco spłaszczonym łączniku. Pułapka posiada ząbkowany brzeg i kilka włosków czuciowych na wewnętrznej stronie. Muchołówka wytwarza 3-10 białych pięciopłatkowych kwiatów o średnicy 2,5 cm.

   

Siewki muchołówki

   

Dojrzała roślina

   

   

Zastosowanie i handel:

Roślina bardzo poszukiwana ze względu na dziwny wygląd i łowienie owadów, często uprawiana jako ciekawostka. Może być łatwo rozmnażana. Corocznie w handlu znajduje się ponad milion roślin.

   

Występowanie i zagrożenia:

Gatunek występuje na wschodzie USA, na wybrzeżu południowo-wschodniej Karoliny Północnej i przylegających częściach Karoliny Południowej. Jest zagrożony przez nadmierny zbiór i niszczenie stanowisk.

   

   

   

RODZAJ  Nepenthes

Dzbanecznik

Kategoria CITES: 2 gatunki w załączniku I, 68 w załączniku II

   

Rodzina grupująca w większości epifityczne byliny i rośliny zdrewniałe (pnącza). Jej przedstawicieli spotkać można w tropikach, w rejonie Półwyspu Indochińskiego, na Madagaskarze, wyspach Archipelagu Sundajskiego oraz Północnej Australii. Większość gatunków występuje w wilgotnych dżunglach do wysokości ponad 2500 m n.p.m. Liście dzbaneczników są naprzeciwległe, owalne lub lancetowate. Na końcach wytwarzają wąsy zakończone tworami podobnymi do dzbanka lub kolby, zaopatrzonymi w wieczko. Twory te służą jako pułapki na owady, są zwykle kontrastowo zabarwione np. żółtawo, w czerwone plamy, co służy wabieniu zwierząt.

Gatunki dzbaneczników cenione są przez kolekcjonerów jako ciekawostka botaniczna, można rozmnażać je za pomocą sadzonek. Mogą być przewożone w postaci całych roślin lub niewielkich fragmentów łodygi.

   

   

             Siewki dzbanecznika                           Dojrzała roślina

   

   

   

   

Nepenthes khasiana

Dzbanecznik assamski

Kategoria CITES: załącznik I

   

Opis:

Jest to pnącze o długości do 10 m, posiadające zielone dzbanki o lekkich czerwonawych przebarwieniach. Dzbanki wytwarzane są w dwóch postaciach: położone niżej, o 7-18 cm długości, mają węższy wlot i są zagięte ku podstawie, dzbanki wytwarzane wyżej są cylindryczne, lekko rozszerzone ku podstawie i dorastają do 20 cm długości.

   

Nepenthes khasiana

Zastosowanie i handel:

Jest to najbardziej wytrzymały i najłatwiejszy w uprawie gatunek dzbanecznika. W handlu sprzedawany w postaci młodych roślin.

   

Występowanie i zagrożenia:

Występuje w Khasi Hills w Assamie, w północno- wschodnich Indiach. Jest to jedyny gatunek Nepentheswystępujący w Indiach.

 

   

   

Nepenthes rajah

Dzbanecznik wielkodzbankowy

Kategoria CITES: załącznik I

   

Opis:

Jest to zimozielona roślina o ciemnozielonych liściach długości 20-45 cm i szerokości 15 cm, z jaśniejszym spodem. Każdy z liści wykształca na końcu blaszki wąs, niektóre z wąsów wykształcają duże dzbanki zaopatrzone w dużą, zakrzywioną pokrywkę. Dzbanki mogą różnić się kolorem. Spotykane są dzbanki zielone z czerwonymi plamami, czerwone lub fioletowawe na zewnątrz i zielonkawe, ciemno nakrapiane w środku. Roślina posiada dwa typy dzbanków: wytwarzane w dolnej części rośliny są okrągłe, mają 15-35 cm długości i 10-18 cm średnicy; dzbanki wytwarzane w górnych częściach są dłuższe i węższe.

   

   

               Roślina w naturze                                  Fragment młodego liścia

   

   

Zastosowanie i handel:

Największy z dzbaneczników. Trudny i rzadki w uprawie.

   

Występowanie i zagrożenia:

Występuje w Sabah na Mount Kinabalu w wilgotnych lasach, zwykle blisko wodospadów, jest rzadki w naturze. Zagrożony przez zbiór i handel.

   

   

RODZAJ  Sarracenia

Kapturnica

Kategoria CITES: 3 gatunki w załączniku I, pozostałe gatunki w załączniku II

   

Rodzaj skupiający 8 gatunków roślin mięsożernych, występujących na wschodzie Ameryki Północnej, posiadających charakterystyczne pułapkowe liście.

   

   

Sarracenia alabamensis ssp. alabamensis

Kapturnica alabamska

S. rubra ssp. alabamensis

Kategoria CITES: załącznik I

   

Opis:

Niewysoka roślina wytwarzająca rozgałęzione kłącza oraz liście pułapkowe zaopatrzone w duży, zwieńczający liść kaptur. Liście pułapkowe są wytwarzane wczesną wiosną. Młode liście są zielone z czerwonymi znaczeniami, mają długość 17-50 cm. Liście stopniowo rozszerzają się od wąskiej podstawy do gardzieli. Pułapki wytwarzane latem są wzniesione, żółtozielone, mają długość 70 cm. W górnej części mają charakterystyczny wzór z kontrastowych, żywoczerwonych żyłek. Pęd kwiatowy osiąga 25-55 cm wysokości.

   

Sarracenia alabamensis ssp. alabamensis

   

   

Zastosowanie i handel:

Kapturnica ta rzadko występuje w handlu. Jest poszukiwana przez kolekcjonerów roślin mięsożernych.

   

Występowanie i zagrożenia:

Zasięg tego bardzo rzadkiego, ustępującego gatunku ograniczony jest do środkowej Alabamy (USA). Rośliny rosną na podmokłych glebach. Są zagrożone przez zbieranie i niszczenie stanowisk.

   

   

Sarracenia jonesii

Kapturnica Jonesa

S. rubra ssp. jonesii

Kategoria CITES: załącznik I

   

Opis:

Jest byliną wytwarzającą liście pułapkowe o długości 50-65 cm. Posiadają one szeroki kaptur i często maja czerwone żyłkowanie na zewnętrznej ściance. Kwiaty o słodkim zapachu, mają ponad 5 cm średnicy, są intensywnie czerwone.

   

Zastosowanie i handel:

Podobnie jak inne kapturnice cieszy się zainteresowaniem kolekcjonerów roślin mięsożernych, szczególnie ze względu na rzadkość występowania.

   

Występowanie i zagrożenia:

Rośnie na wschodzie USA, w górach Północnej Karoliny, na bagnach. Jest zagrożona przez niszczenie stanowisk naturalnych i nadmierny zbiór. Gatunek bliski wytępienia.

   

   

Sarracenia oreophila

Kapturnica górska

Kategoria CITES: załącznik I

   

Opis:

Wytwarza wąskie, wzniesione liście pułapkowe dorastające do 60 cm wysokości, żółtozielonkawe, czerwieniejące w miarę upływu czasu. Kwiaty mają żółtozielonkawe płatki i słodki zapach. W odróżnieniu od innych kapturnic, traci liście pułapkowe na zimę.

   

Sarracenia oreophila

   

   

Zastosowanie i handel:

Jest rzadko spotykana w handlu. Cieszy się zainteresowaniem kolekcjonerów ze względu na rzadkość i trudność w uprawie. Jest mniej atrakcyjna niż inne kapturnice.

   

Występowanie i zagrożenia:

Gatunek występuje w północno-wschodniej Alabamie, południowo-zachodniej Karolinie Północnej; jedno stanowisko znajduje się w Georgii. Kapturnica górska zagrożona jest przez zbieraczy, osuszanie stanowisk, prace urbanistyczne, plantacje leśne i rolnictwo. W USA uważana jest za gatunek zagrożony.

Kategoria: Moje artykuły | Dodał: cela (2013/Maj/12)
Wyświetleń: 448 | Rating: 5.0/1
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Imię *:
Email *:
Kod *:
Copyright MyCorp © 2024 | Stwórz bezpłatną stronę www za pomocą uCoz