Piątek, 2024/Marzec/29, 3:49 PMGłówna | Rejestracja | Wejdź

Menu witryny

Formularz logowania

Kategorie sekcji

Wyszukiwanie

Nasza sonda

Oceń moją witrynę
Suma odpowiedzi: 4

Mini-czat

Statystyki


Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0
Artykuły
Główna » Artykuły » dzbaneczniki

o hodowli dzbanecznika

Najczęściej przy zakupie dzbanecznika ciężko zauważyć, że są one pnączem, zależnie od gatunku mogącym osiągać nawet kilkanaście metrów długości.  Przycinane charakteryzują się zwartym pokrojem, charakterystycznym dla młodych osobników. Roślina składa się zarówno z liści o płaskiej blaszce liściowej jak również z tzw. dzbanków, które wbrew pozorom nie są kwiatami, lecz także liśćmi choć zmodyfikowanymi, służącymi do pozyskiwania pokarmu. Budowa dzbanku nie jest zawiła. Są nimi zakończone tzw. wąsy wytwarzane przez roślinę. Dzbanek składa się z komory wypełnionej płynem trawiennym, wykończonej obrzeżem. Nad dzbankiem znajduje się tzw. wieczko. Całość stanowi doskonały mechanizm, umożliwiający chwytanie niewielkich owadów. Na wieczku oraz obrzeżu znajdują się gruczoły wydzielające słodką substancję, stanowiącą idealny wabik na ofiarę. Zwabione owady siadając na śliskim obrzeżu, prędzej czy później wpadają do dzbanka. W momencie pojawienia się  owada w śmiertelnej pułapce, roślina zaczyna wytwarzać enzymy trawienne. Owad nie ma szans, zostaje strawiony. Pozostają po nim grubsze oraz chitynowe części. Wygląd oraz wielkość dzbanków, zależnie od gatunku są zróżnicowane. 
   

Chcąc zapewnić dzbanecznikom odpowiednie warunki do bytowania, w nienaturalnym środowisku, a więc w miejscu naszego zamieszkania, powinniśmy przede wszystkim zapoznać się z warunkami naturalnymi, w jakich bytuje zakupiony przez nas gatunek dzbanecznika. Ta zasada tyczy się wszystkich roślin ozdobnych uprawianych w mieszkaniu. Oczywiście nie wszędzie i bardzo ciężko jest odtworzyć takie warunki, które byłyby optymalne dla danej rośliny. Oczywiście z pomocą przygodzą nam same rośliny, których możliwości adaptacyjne do nowych warunków potrafią zadziwić. Podobnie jest w przypadku niektórych dzbaneczników, które potrafią w pewnym zakresie dostosować się do warunków panujących w mieszkaniu. Pamiętajmy także, że wybrane miejsce dla rośliny, niech będzie ostatecznym, gdyż tak wymagające rośliny jakdzbaneczniki nie tolerują ciągach zmian w postaci przenoszenia w inne miejsce. 

 

Dzbanecznik

 

Dzbanecznik

Podstawowym warunkiem niezbędnym przy uprawie dzbanecznika jest m.in. wilgotność powietrza, na poziomie 70%- 90%. W mieszkaniu bardzo ciężko zapewnić tak wysoką wilgotność, dlatego najczęściej dzbaneczniki uprawia się w specjalnych, szklanych terrariach. W tego typu miejscach, mamy możliwość odtworzyć warunki preferowane przez większość dzbaneczników. Oczywiście w bogactwie gatunkowym dzbaneczników są gatunki, które przy odpowiedniej opiece poradzą sobie poza terrarium. Do takich dzbaneczników należy wspomniany na samym początku Nepenthes x ventrata. Pamiętajmy jednak, że powodzenie hodowli dzbanecznika poza terrarium jest możliwe przy uwzględnieniu pozostałych warunków hodowli dzbaneczników, które zostaną poruszone w dalszej części artykułu. Pozostając przy wilgotności, skupmy się na czynności podlewania. Najważniejszą kwestią jest odpowiednia woda, która koniecznie powinna być miękka, najlepiej destylowana. Sprawdzi się także przegotowana oraz odstana woda z kranu. Przy podlewaniu pamiętajmy, aby nie przelać rośliny. Faktem jest, że dzbaneczniki lubią wilgotne podłoże, ale wilgotnie nie oznacza mokre. Obok wilgotności, równie kluczowym warunkiem do uprawy dzbanecznika w mieszkaniu jest światło. Lubią one widne pomieszczenia, dobrze nasłonecznione. Należy jednak unikać bezpośredniego kontaktu rośliny z promieniami słonecznymi. U dzbanecznika bardzo łatwo o poparzenia. Brak dostatecznej ilości światła powoduje zahamowanie wytwarzania nowych dzbanków, tak charakterystycznych dla tej rośliny. Optymalna temperatura do uprawy Nepenthes zależnie od gatunku może się różnić, aczkolwiek w większości przypadków powinna wynieść około 20°C i więcej. Taką temperaturę utrzymujemy przez cały rok, ponieważ dzbaneczniki nie przechodzą okresu spoczynku. W przypadku nawożenia, to warto zauważyć, że korzenie dzbanecznika są bardzo delikatne i narażone na uszkodzenia. Trzeba sobie zdać sprawę z faktu, że w naturalnym środowisku korzenie służą im wyłącznie do pobierania wody oraz przytwierdzenia do podłoża. Nawozy mineralne mogą uszkodzić korzenie, więc nie warto ryzykować. Owady w zupełności wystarczą roślinie do prawidłowego rozwoju. 

Odnośnie podłoża idealnego dla dzbanecznika, to pamiętajmy, że powinno być ono bardzo przepuszczalnym substratem o kwaśnym odczynie. Może być mieszanką złożoną z mchu torfowca, kory, torfu, perlitu oraz keramzytu. W zasadzie można wykorzystać także podłoże przeznaczone do uprawy storczyków. Dzbaneczniki przesadzamy w okresie wiosennym, w momencie, gdy podłoże zostanie mocno przerośnięte przez korzenie, stanie się zbyt zbite bądź zaistnieje inna potrzeba zmiany podłoża. Przy czynności przesadzania należy zachować dużą ostrożność, ponieważ korzenie są bardzo delikatne i łatwo o ich uszkodzenie.

Kategoria: dzbaneczniki | Dodał: cela (2013/Maj/06)
Wyświetleń: 214 | Rating: 4.0/1
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Imię *:
Email *:
Kod *:
Copyright MyCorp © 2024 | Stwórz bezpłatną stronę www za pomocą uCoz